E-Posta
Şifre
Şifremi unuttum?
ÜYE OL ÜYE GİRİŞİ

AnasayfaHaber > Microsoft Intel'den Havok'u Satın Aldı

Arkadaşıma gönder

Beğen / Favorilere Ekle

05.Ekim.2015
Microsoft, bir süredir Intel bünyesinde yer alan Havok'u satın aldı. İrlanda merkezli Havok isimli teknoloji firması, yazılım devi Microsoft tarafından satın alındı. Şirket tarafından geliştirilen bir fizik motoru olan "Havok Physics" bilgisayar ve video oyunları için cisimlere fizik tabanlı 3 boyut özelliği kazandırmak amacıyla kullanılıyor.

Intel'in 2007 yılında 110 milyon dolar ödeyerek bünyesine kattığı Havok artık Microsoft çatısı altında yer alan DirectX 12, Visual Studio ve Microsoft Azure geliştirici araçları arasına katılacak.

Microsoft, Havok'un geliştirdiği fizik teknolojilerini kullanan son 15 yılın önemli oyunları Halo, Assassin's Creed, Call of Duty, Destiny, Elder Scrolls ve daha fazlası gibi iş ortakları için lisanslamaya devam etmeyi planlıyor. Şirketin bu önemli yatırımı ile ilgili herhangi bir fiyat açıklanmış değil. Ayrıca şimdilik bu satın alma hamlesinin xbox one için nasıl bir etkiye sahip olacağını da söylemek zor. Ancak lisanslama olanağının Redmond merkezli teknoloji devine hatırı sayılır bir nakit akışı sağlayacağı kesin.

Diğer Haberler